У 2017 році Кабінет Міністрів України прийняв Закон, яким приводиться у відповідність до міжнародних норм назви статусів осіб з інвалідністю. Закон розроблено, зокрема, на виконання Плану Заходів з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року. Пропонується внести зміни до 44-х законодавчих актів: зокрема Сімейного кодексу України, законів про працю та інших законів України з метою приведення чинного законодавства, що стосується соціального захисту осіб з інвалідністю, у відповідність до офіційного перекладу Конвенції про права осіб з інвалідністю і Факультативного протоколу до неї. Зокрема пропонується слова «інвалід», «дитина – інвалід», «інвалід з дитинства» та «інвалід війни» замінити відповідно словами «особа з інвалідністю», «дитина з інвалідністю», «особа з інвалідністю з дитинства» та «особа з інвалідністю внаслідок війни». Але старі назви у посвідченнях зберігаються протягом строку на який їх видано.
Нова Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю, прийнята 13 грудня 2006 року, набула чинності в Україні з 6 березня 2010 року.
Сьогодні проблема захисту осіб з інвалідністю набула особливого значення у зв’язку з постійним зростанням їх частки в загальній кількості населення, яка складає понад 650 млн. у світі, з них понад 3 млн. – в Україні, понад 60 тис. – в Закарпатській області, близько 7 тис. - в Мукачівському районі та біля 8 тисяч - в м. Мукачеві.
Мукачівське районне товариство осіб з інвалідністю є складовою частиною Всеукраїнської організації. На кінець 2018 року громадян з інвалідністю в районі біля 7 тисяч, в 39 первинних осередках району – біля 5 тисяч.
В Україні та в нашому регіоні з мальовничими ландшафтами, всесвітньо відомими мінеральними джерелами, в краї з прекрасними умовами для розвитку економіки, більш-менш прекрасним кліматом, працелюбним населенням наведені вище цифри – шокуючи.
Більшість людей з обмеженими можливостями потребують особливих, специфічних умов проживання, обслуговування, праці та відпочинку, підтримки суспільства і оточуючих їх людей, медичного забезпечення та реабілітації, що надало б змогу відчувати себе повноцінними членами суспільства.
На жаль досі не вдається докорінно змінити ставлення органів влади і суспільства до їх потреб. Часто захищати свої права на гідне життя вони змушені самі або за допомогою родичів, сусідів, громадських і благодійних організацій. Сьогодні громадяни з інвалідністю розглядаються перш за все як утримувачі різних послуг, а не як учасники суспільно-правових відносин.
Пройшло 8 років дії Конвенції ООН в Україні. За цей час у нас прийнято чимало Законів, Постанов, Указів, розпоряджень, рішень зверху донизу. Вони непогані, але … Створена нормативна база з питань соціального захисту людей з інвалідністю вимагає удосконалення, щоб особи з обмеженими можливостями відчули, що уряд і державна влада на місцях роблять усе можливе для цих, часто немічних людей.
В 2017 році вивчено питання доступу осіб з обмеженими можливостями до правоохоронних органів, вивчається питання інклюзивного та індивідуального навчання дітей та молоді в школах, на дому, а також можливість здобуття вищої освіти в Університеті «Україна» (М. Хуст).
Знайдено і можливість забезпечення осіб з інвалідністю через благодійну організацію м. Харкова інвалідними візками, іншими протезно-ортопедичними засобами м. Львова та філіалом м. Мукачево.
В цьому році складено списки осіб з інвалідністю по 39 селищних і сільських радах. В цьому взяли участь медичні заклади, відділи Управління соціального захисту, Червоний Хрест району, волонтери-пенсіонери, та волонтерські учнівські загони.
Потрібно відмітити, що райрада, райдержадміністрація, селищні і сільські ради аналізують хід виконання прийнятих рішень по підтримці людей з інвалідністю. Однак на практиці ще значна частина положень законодавства держави по виконанню Конвенції ООН ще залишається декларацією на папері.
Звертаємось до громадян з обмеженими можливостями з вибаченням за недостатню увагу до Вас, допомогу у життєвих потребах. Бажаємо Вам і Вашим родинам благополуччя і щасливого довголіття.
В. Гонак, голова Мукачівського районного Товариства осіб з інвалідністю
Прийміть щирі вітання
З нагоди Міжнародного дня осіб з інвалідністю. Зичимо Вам, мешканцям Мукачева і Мукачівського району, найзаповітнішого: здоров’я, оптимізму, впевненості і віри у те, що держава, суспільство, громадські організації, органи і служби самоврядування з кожним новим днем проявлятимуть більше уваги, турботливості, благодійних зусиль для полегшення і поліпшення Вашого життя.
Добра Вам і Вашим родинам, благополуччя і щасливого довголіття.
З повагою,
голова Мукачівської райради І. Михайло,
Т.в.о. голови райдержадміністрації І.Гайдай,
куратори громадських організацій:
І-й заступник мера Мукачева Р. Федів
і заступник голови райдержадміністрації О. Богів,
Голова районної ветеранської організації І. Качур,
Голова районного товариства осіб з інвалідністю В.Гонак