23 жовтня 2018 року в конференц-залі ВП НУБіП України «Мукачівський аграрний коледж» відбувся семінар, в якому взяв участь випускник нашого коледжу Кобаль Борис Іванович, нинішній Директор департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби України. На семінар було запрошено студентів та викладачів навчального закладу спеціальності «Ветеринарна медицина».
Даний захід був спрямований на роз’яснення основних засад та тлумачення окремих визначень Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» № 2042-19 від 18.05.2017р., який набув чинності 4 квітня 2018р.
Чиновник детально ознайомив присутніх із Законодавчими змінами у сфері безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини в Україні. А саме:
Із статті 1. Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» вилучаються такі терміни: Акредитована лабораторія. Арбітражне дослідження. Аудит. Валідація. Державний інспектор. Державний контроль. Державний моніторинг. Міжнародний сертифікат. Неприйнятний міжнародний сертифікат. Перевірка відповідності на державному кордоні. Позначка придатності. Попередня документальна перевірка на державному кордоні. Прикордонний інспекційний пост. Референс-лабораторія. Уповноважена особа. Уповноважена лабораторія. Фізична перевірка на державному кордоні.
Інші терміни вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Законі України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя ".Також було донесено про вилучення ще 19 статей:
Стаття 8. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів
Стаття 9. Повноваження державних інспекторів.
Стаття 10. Обов'язки державних інспекторів.
Стаття 11. Уповноважені лабораторії, референс-лабораторії, що проводять дослідження (випробування) для цілей державного контролю.
Розділ III ЗАСАДИ ТА ПОРЯДОК ЗДІЙСНЕННЯ ДЕРЖАВНОГО КОНТРОЛЮ.
Стаття 12. Засади та порядок здійснення державного контролю.
Стаття 13. Довгостроковий план державного контролю.
Стаття 14. Вимоги до проведення процедур здійснення державного контролю.
Стаття 28. Вимоги до потужностей, що виробляють харчові продукти для їх ввезення (пересилання) на митну територію України, та порядок їх перевірки.
Стаття 35. Здійснення державного контролю на бійнях, гуртівнях та потужностях з розбирання та обвалювання м’яса
У Розділ VIII МІЖНАРОДНА ТОРГІВЛЯ вилучаються Статті 53-59, 63,65.
У Розділі XI ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ статті 64, 65.
Слухачам цікаво було дізнатися про зміни у статті 34:абзац перший частини другої,яка викладається в такій редакції:
«2. Забороняється здійснювати забій свійських копитних тварин, диких ссавців, вирощених на фермі, відмінних від зайцеподібних, а також забій свійської птиці та кролів не на бійні, що має експлуатаційний дозвіл. Ця норма не стосується забою зазначених тварин в обсязі, що не перевищує трьох голів свійських парнокопитних тварин або інших копитних тварин на тиждень, за умови проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором або уповноваженим ветеринаром у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, а також п’яти голів свійської птиці, кролів на день».
В ході зустрічі було презентовано план та виконання алергічних досліджень на туберкульоз,серологічних досліджень на лейкоз , та бруцельоз,
щеплення тварин проти сибірки, класичної чуми свиней . Захоплива була інформація організація заходів щодо Африканської чуми свиней на території областей України, та випадки виникнення АЧС в Україні в 2017 р. Із 24 областей України в нашій Закарпатській області було зареєстровано 13 випадків страшної недуги.
Фундаментально розкрито основні антирабічні заходи, що проводяться в Україні,
та епізоотичну ситуацію щодо сказу яка має ряд особливостей. Зокрема, це еволюція епізоотії як природно-вогнищевого, так і антропоургічного (міського) типу
Крім того, обговорювались питання Державного контролю харчових продуктів тваринного походження та живих тварин
1.Здійснення державного контролю свіжого м’яса
Державний ветеринарний інспектор, який виявив ознаки порушення оператором ринку законодавства про здоров’я та благополуччя тварин під час забою, перевіряє застосування таким оператором ринку коригувальних дій та запобіжних заходів,
Державний ветеринарний інспектор, який виявив порушення законодавства про здоров’я та благополуччя тварин під час транспортування, зобов’язаний вжити необхідних заходів, встановлених законом,
Помічник державного ветеринарного інспектора, зобов’язаний негайно повідомити про це державного ветеринарного інспектора...
2. Державний контроль сирого молока та молозива…
Оператор ринку зобов’язаний розробити та впровадити процедури періодичної перевірки сирого молока для визначення рівня загального бактеріологічного забруднення та/або кількості соматичних клітин. Якщо за результатами такої перевірки виявляється невідповідність, оператор ринку має негайно повідомити про це компетентний орган. Якщо протягом трьох місяців з дати такого повідомлення зазначену невідповідність не усунуто, відправлення сирого молока з відповідного господарства забороняється. Така заборона застосовується до моменту надання оператором ринку компетентному органу підтвердження усунення невідповідності.
Загалом захід проходив у форматі діалогу, від учасників семінару надходило багато актуальних питань, на які надавалися змістовні та вичерпні відповіді.
В знак подяки та на довгу згадку керівник коледжу Юрій Садварі вручив
Борису Кобалю пам'ятну книгу про рідний край.
Адміністрація коледжу щиро вдячна Директору департаменту безпечності
харчових продуктів та ветеринарії Держпродспоживслужби України Кобаль Борису Івановичу за фахово презентований виступ,та побажала йому плідної праці в своїй роботі.
Маріанна Гуленко- завідувачка відділення «Ветеринарна медицина»
Грига Наталія Павлівна –голова циклової комісії вет.дисциплін