Лептоспіроз – особливо небезпечна інфекція з важким протіканням, що уражає судини, печінку, нирки та інші внутрішні органи. Захворювання є спільне для людини і тварин, збудником якого є бактерії роду лептоспіра.
Серед тварин хворіють на лептоспіроз велика та дрібна рогата худоба, собаки, кішки, хутрові звірі, а також дикі ссавці, зокрема, гризуни. Висока інфікованість лептоспірозом трапляється серед хатніх гризунів – щурів, мишей.
У тварин захворювання може протікати з явно вираженою симптоматикою: відмова від їжі, в’ялість, пригнічення, підвищення температури, блювота, пронос (іноді з кров’ю), болючістю м’язів (проявляється хиткістю ходи, втратою здатності до пересування), кон’юнктивіт тощо.
Слід пам’ятати, що у тварин захворювання може протікати і безсимптомно, але при цьому тварина може бути джерелом інфекції для інших тварин та людей.
У тварин може спостерігатись довготривале носійство, при цьому лептоспіри у великій кількості виділяються з організму хворої тварини з сечею (гризунів - довічно, свиней- до 2 років, вівців - до 9 міс, великої рогатої худоби - до 20 міс, собак - до 3 років, котів - до 119 діб), забруднюючи об’єкти довкілля (воду, харчові продукти, предмети побуту, рослини та ґрунт).
У відкритих водоймищах лептоспіри можуть виживати до 1 місяця, у вологому ґрунті – до 270 днів, добре переносять морози.
Епідеміологічна ситуація щодо захворюваності на лептоспіроз по м. Мукачево і Мукачівському району є нестійкою, лептоспіроз в більшості реєструється серед населення в сільській місцевості. На протязі 2017 р. по Мукачівському району було зареєстровано 14 випадків захворювання на лептоспіроз, з них 3 - летальні, по м. Мукачево -2 випадки на лептоспіроз, 1 з них - летальний. Станом на травень 2018 року по Мукачівському району зареєстровано 3 випадки на лептоспіроз, один з них летальний, по м. Мукачево - 1 випадок (летальний).Причиною смерті від даної хвороби стало пізнє звернення людей за медичною допомогою та важкий перебіг захворювання.
Для лептоспірозу характерною є сезонність, серед людей захворювання спостерігається переважно у літньо-осінній період, який відповідає часу виконання інтенсивних сільськогосподарських робіт (косовиці на лугах, ручному збиранню врожаю після великої кількості опадів, перебирання овочів в приміщеннях, пристосованих для їх зберігання), заразитися також можливо на будівельних роботах, риболовлі, полюванні, туристичних подорожах, під час відпочинку в природніх умовах. Причиною зараження людей може бути вживання сирої води з випадкових водоймищ, ковтання води при купанні, робота на вологих територіях і підвалах без спецодягу (гумові чоботи, рукавиці), вживання інфікованих харчових продуктів , до яких мали доступ гризуни, особливо тих, що зберігаються в погребах, недотримання правил особистої гігієни під час догляду за хворими тваринами. Неабияке значення в зараженні людей на лептоспіроз в останній час відмічається під час перебирання і носіння ними дров для розпалювання печей, камінів, котлів з альтернативним видом опалювання, адже дрова зберігаються в приміщеннях, до яких мають доступ гризуни, забруднюючі їх.
Також існує професійний ризик захворювання у працівників окремих спеціальностей: сантехників, косарів, працівників ферм, ветеринарів, робітників м’ясопереробних підприємств та інших.
Зараження людини відбувається різними шляхами:
- через незначні пошкодження шкіри і слизові оболонки порожнини рота, очей, носа, зовнішні статеві органи;
- через шлунково-кишковий тракт.
Людина від людини не заражається.
Які прояви хвороби?
З моменту зараження до початку недуги проходить від 6 до 20 днів. Хвороба починається раптово: у здорової на вигляд людини з’являється гарячка з підвищенням температури тіла до 38-40º, турбують сильний головний біль, а також біль м’язів усього тіла, особливо характерні болі в литкових м’язах та попереку, не тільки під час рухів, а і в спокої. Пізніше можуть з’являтись точкові крововиливи склер очей, жовтушне забарвлення шкіри і слизових оболонок, потемніння сечі, зменшення кількості сечі, аж до її відсутності.
Якщо вчасно не звернутися за медичною допомогою – виникають тяжкі ускладнення аж до летальних наслідків. Адже лептоспіроз дуже небезпечна хвороба, оскільки вражає печінку та нирки, що може призвести до смерті хворого. Тому дуже важливо при перших проявах негайно звернутись до лікаря. Тільки вчасно розпочате лікування може зберегти життя.
Смерть може настати вже через 5 днів після початку захворювання, при тяжкому перебігу. У хворого на лептоспіроз кожний втрачений день зменшує шанси на виживання, пам’ятаючи про це, хворому з високою температурою необхідно негайно звернутися до лікаря і лікуватися тільки стаціонарно.
Дотримання заходів профілактики допоможе захиститися від цього небезпечного для здоров’я і життя захворювання. Тому, аби попередити його, слід дотримуватись нескладних правил:
- Боротьба з джерелом інфекції – регулярне знищення гризунів шляхом проведення суцільної дератизації в домашніх осередках, на підприємствах харчової та переробної промисловості, в закладах громадського харчування та торгівлі, на сільськогосподарських об’єктах.
- Раннє виявлення та лікування хворих домашніх і сільськогосподарських тварин.
- Захищати джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів.
- Не вживати для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ і не використовувати цю воду для миття овочів і фруктів.
- Не купатися та не ловити рибу у водоймах, береги яких зарощені кущами, де можуть водитися гризуни (миші, щурі, тощо), а також в місцях випасу та водопою худоби.
- Для відпочинку на природі вибирати сухе місце, щоб поряд не було залежаних куп хмизу чи сіна, адже в них охоче селяться гризуни; обов’язково мати з собою запас питної води та продуктів, невелику аптечку (вата, йод, зеленка, бінт).
- Під час виконання сільськогосподарських робіт остерігатися поранень шкіри( при отриманні пошкоджень одразу обробляти шкіру антисептичними засобами), вдягати гумове взуття та захисні рукавиці, дотримуватися правил особистої гігієни – не вживати їжу та не палити цигарки, не помивши руки.
При виконанні цих нескладних правил, ризик заразитися лептоспірозом – мінімальний. Будьте здорові!
Пастух Т. І.
Лікар-епідеміолог відділення
організації епідеміологічних досліджень
Мукачівської міськрайонної філії ДУ «ЗОЛЦ МОЗ У»