25 лютого виповнилося 147 років від дня народження Лариси Косач – генія української літератури, що входить в умовну тріаду Шевченко-Франко-Українка. Її вірші вчать ще змалку, тож здавалось би, що ми знаємо про цю поетесу все. Адже про неї завжди багато говорять, багато пишуть, багато дискутують…
Долучилися до цієї розмови і студенти других курсів ВП НУБіП України «Мукачівський аграрний коледж» агрономічного , правознавчого та туристичного відділень разом з кураторами Ольгою Біляк, Алісою Улинець та Зореславою Маргітич, яких зібрала разом не лише дата, але і зацікавленість яскравою постанню відомої Українки. Документальний фільм, запропонований для перегляду не тільки дав можливість зануритися в атмосферу часу, але і трішки пролив світла на життєві таємниці феномену, який можна назвати «Ucrainka incognita». Як виявилося, насправді ми зовсім не знаємо Лесі Українки.
Але якою була поетеса зблизька – як людина, як член сім’ї, друг, удома, у найближчому оточенні? За порадою Гете, щоб збагнути поета, треба піти в його край. Отож і ми пішли в його дім, у сад, поглянути на «ліричні яблуні в ньому», зробити родинну світлину. А провідниками в цей чарівний світ стали спогади, листи, старенькі фото…
Леся Українка постала перед нами не тільки як славетна і улюблена письменницю нашого народу, феноменальна жінка у світовій культурі, а і як тендітна, зворушлива душа, яку можна охарактеризувати її ж поетичним образом – «світло нагірне». Нагірною проповіддю було її слово, що будило з літургійного сну націю і вселяло віру й надію в її духовні сили «contra spem». Натхненно прозвучали рядки улюблених віршів поетеси у виконанні студентів.
Учасники зустрічі, студенти і їх наставники, жваво поділилися своїми відкриттями нового сприйняття відомих і не зовсім знаних сторінок із життя і творчості Лариси Косач.
І, напевно, всім запам’ятається створення рукописного поетичного альманаху, до написання якого долучилися всі присутні студенти, підтвердивши цим самим слова Лесі: «Ні, я жива, я вічно буду жити, я в серці маю те, що не вмирає!»
Ольга Біляк
Аліса Улинець
Зореслава Маргітич