УАП ТОВ «Фішер-Мукачево» є одним із світових лідерів з виробництва гірських та бігових лиж і хокейних ключок. На підприємстві працює 1 150 чоловік, для яких ми намагаємося створити належні умови праці. Лише прямі щорічні витрати на охорону праці складають 7-8 млн грн. Однією із складових цієї роботи є регулярне проведення медичних оглядів працюючих.
Щоправда, в нинішньому році розпочали цю роботу із запізненням з незалежних від нас причин – через реорганізацію колишньої санепідслужби і передачі її функцій до Управління Держпраці в Закарпатській області.
Після опублікування відповідної інформації на сайті обласного Управління Держпраці 28 лютого цього року ми надіслали туди необхідні документи для визначення категорій працівників, які підлягають проведенню обов’язкових медичних оглядів.
На жаль, у цьому відомстві не поспішали складати відповідного акту, як це передбачає Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007р. №246 «Про затвердження порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій».
Тому через місяць, 31 березня ц.р., генеральний директор нашого підприємства Василь Рябич звернувся з повторним листом до начальника Управління Держпраці в Закарпатській області Богдана Дороша, щодо необхідності прискорення цієї роботи, оскільки така бюрократична тяганина загальмувала направлення нами до медичного закладу поіменних списків працівників, які підлягають проведенню медоглядів.
За нашими підрахунками, своєчасний і якісний медогляд мали пройти близько 700 працівників нашого підприємства. Причому, як і в попередні роки, ці медогляди та аналізи мукачівські медики проводять безпосередньо на нашому підприємстві, що дуже зручно для працюючих, заощаджує їх час.
Технологія нашого виробництва передбачає використання хімічних речовин, які можуть спричинити негативний вплив на працюючих. Розуміючи це, ми прагнемо різними методами це нівелювати. У виробничих приміщеннях встановлені потужні вентиляційні системи, виробничі процеси максимально автоматизовані, здійснюється перехід на застосування менш шкідливих речовин.
Завдяки цим та іншим заходам нам вдалося домогтися того, що на жодному з робочих місць концентрація шкідливих речовин не перевищує гранично допустимі норми. Але, як би ми не старалися, певна, хоч і мінімальна кількість випарів, впливає на людину. Й тому ми намагалися охопити медоглядами якомога більшу кількість працівників. В попередні роки нам це вдавалось.
Але фахівці Управління Держпраці чомусь дотримувались іншої думки, не взявши до уваги нашу практику підготовки і проведення медоглядів. Зокрема, каменем спотикання стало включення до акту робітників, які працюють з хімічними речовинами.
Спеціалісти Управління, посилаючись на документи МОЗ України, не сприйняли наші аргументи про те, що на підприємстві усі виробничі процеси, починаючи із завантаження деревини в басейни і завершуючи відвантаженням готової продукції, повністю механізовані і не потребують застосування важкої фізичної сили. А отже, складання протоколів замірів важкості праці – річ формальна.
Або ж інша заборона: не включення до списків для проведення медоглядів працівників, характер праці яких передбачає постійну роботу на свіжому повітрі – через відсутність протоколів замірів. На нашу думку, в даному випадку знову має місце бюрократичний формалізм, оскільки єдиним джерелом оцінки тут є природний фактор – температура повітря. Хіба підлягає сумніву той факт, що улітку на дворі спекотно, а взимку – холодно?
Якщо керуватися таким підходом, то заробітна плата у нас має складати 3 200 грн, а не – 9,5 тис. грн, як насправді, обід у їдальні має коштувати 20 грн, а не 3 грн, молоко мають отримувати 5 чоловік, а не 900 працюючих.
Дещо зрозуміти, хоча і не виправдати позицію Держпраці, можна було б в тому випадку, коли б фінансування даних заходів здійснювалося за рахунок бюджетних коштів, але ж платимо за це все ми – і готові робити це й надалі.
На УАП ТОВ «Фішер-Мукачево» не звикли заощаджувати, коли йдеться про оплату і умови праці, здоров’я працюючих. Зазвичай, кожного року медогляд на нашому підприємстві проходило біля 700 чоловік. То чому ж маємо зменшувати їх кількість?
Але фахівці Управління Держпраці в Закарпатській області стояли на своєму. Ані головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці Світлана Кавранська, яка приїздила у Мукачево, ані начальник цього відділу Володимир Орел, посилаючись на вищезгаданий Наказ МОЗ, так і не дослухалися до наших, здавалося б, реальних аргументів.
Оскільки видача акту, без якого медичний заклад не має права заключити з нами договір, затягнулася на півтора місяці, 14 квітня ц.р. ми втретє звернулися до керівництва Управління Держпраці з цього питання.
Врешті-решт цей акт ми таки отримали. Але резюме у цій справі – вкрай негативне. Через чиновницькі перепони, у порівнянні з минулим роком, на УАП ТОВ «Фішер-Мукачево», зменшилася кількість працівників на 250 осіб, включених у списки на проведення медоглядів, що проводитимуться на місці. На 80% буде скорочено і кількість медичних обстежень (проведення аналізів) для наших працівників.
Зрозуміло, що ці факти викликали негативний резонанс у нашому трудовому колективі. Отримуючи стабільну високу зарплату, маючи додаткові пільги і гарантії, передбачені колективним договором, наші працівники гордяться рідним підприємством, яке впевнено дивиться в завтрашній день. Зростає кількість закордонних замовлень на нашу продукцію, обсяги виробництва. І в цьому контексті чиновницькі заборони обласної служби щодо підходу до проведення медичних оглядів стали для усіх нас ложкою дьогтю в діжці меду. І дуже шкода…
Сподіваємося на зміну позиції у майбутньому.
Петро Швардак,
начальник відділу охорони праці, голова профкому
УАП ТОВ «Фішер-Мукачево»