Існує загальноприйнятий міф: «Кліщі сидять на деревах і падають вам на голову».
Кліщі не сидять на високих деревах, а можуть бути на траві та кущах та чіпляються за ноги тих, що проходять повз них. Учепившись за штанину, або светр кліщ повзе вгору у пошуках місця зручного для укусу. Процес присмоктування не викликає больових відчуттів (у своїй слині кліщ містить знеболюючу речовину, яка й вгамовує біль від укусу). Потрапивши на тіло “господаря”, кліщ починає інтенсивно харчуватися, напиваючись кров’ю. Іноді цей процес триває до кількох днів. Кліщі спроможні поглинути кров в кількості, яка сотні разів перевищує масу їх тіла.
На відміну від комарів, крізь одяг вони кусати не можуть. їм потрібна ніжна шкіра. Улюблені місця для укусів - на рівні поясу, під гумкою від штанів, під колінами, на шиї, на підключичних, пахвових та пахових ділянках, у дітей - на волосяній частині шкіри голови та за вухами.
Вони живуть у лісах, парках, садах, на полях, галявинах з густою травою. Визначити точно, де може наздогнати цей підступний паразит, дуже складно, до того ж розгледіти його і уникнути неприємної зустрічі з ним ще важче.
Свою здобич кліщі “вичікують” тривалий час, тому можуть досить довго голодувати. Цікавим є й те, що кліщі мають здатність дуже швидко діставатися до місця перебування людини чи тварини. У кліщів добре розвинені рецептори, які фіксують як найменшу вібрацію грунту, локальні підвищення температури повітря, так і підвищення концентрації вуглекислого газу в повітрі.
Після укусу кліща можна захворіти на кліщовий енцефаліт та хворобу Дайма.
Тому, збираючись в місця потенційної небезпеки, потурбуйтеся про правильний одяг, радимо одягтися так, щоби не залишати відкритими руки, а особливо ноги. Це, зокрема, стосується дітей, які будуть на природі надто активними. Сорочка обов’язково має бути з прилеглим коміром і манжетами. Не забудьте заправити штани у шкарпетки та одягти головний убір. Вкрай небажаний ворсистий одяг: як правило, в ньому розміщується безліч кліщів. Через кожні дві-три години не забувайте оглядати відкриті ділянки тіла.
Коли ви збираєтеся додому, ретельно огляньте верхній одяг, покривало, на якому сиділи, всі речі, з якими ви можете принести кліщів додому (квіти, ягоди, сумки, корзини, рюкзаки т. і.).
Вдома необхідно одразу змінити одяг та білизну, оглянути один одного. Особливу увагу зверніть на ділянки тіла, які покриті волоссям. Якщо все-таки до вас присмоктався кліщ, не радимо відривати його відразу. Такі маніпуляції загрожують тим, що ви відділите лише тулуб паразита, а хоботок його залишиться глибоко в шкірі, що може потім викликати запалення. Радимо звернутися за допомогою до фахівців в лікувальний заклад.
Якщо ви не маєте такої можливості - кліща треба витягувати самостійно.
Кліщі вкручуються в шкіру як шурупи. Відповідно, щоб позбавитися від кліща, його треба викрутити (проти годинникової стрілки). Це потрібно робити маленьким пінцетом дуже уважно та акуратно щоб хоботок кліща не залишився під шкірою. Кліщі вдало викручуються приблизно в 7 випадках з 10.
Існує ще один метод видалення кліща: зробіть петлю з товстої нитки, накиньте її на комаху між хоботком кліща та шкірою людини, затягніть. Згодом натягайте нитку за обидва кінця, одночасно підкручуючи їх за направленням проти часової стрілки. Поступово, без різких рухів видаліть паразита.
Після видалення кліща місце укусу обов’язково обробіть йодом або спиртом.
Якщо при витягуванні кліща відірвався його хоботок, який має вид чорної крапки, місце присмоктування протирають ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаляють його стерильною голкою (заздалегідь прожареною на вогні), як видаляється звичайна заноза.
Самого ж кліща (якщо він був видалений повністю) потрібно здати для мікроскопічного вивчення в найближчу санітарно-епідеміологічну станцію.
Негайно звертайтеся до лікаря, якщо:
- видалення кліща було невдалим та в шкірі залишалась частина паразита;
- у вас з’явилося запалення в місці присмоктування кліща, висип або ви занедужали;
- відчуваєте біль та свербіння у вусі (кліщ може заповзти в слуховий отвір у вусі).
М. Антоник,
ентомолог Мукачівської міськрайонної філі Державної установи «ЗОЛЦ МОЗУ»