ШАНОВНІ ПРАЦІВНИКИ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ!
Наступної неділі в Україні відзначають – День працівників легкої промисловості. З цієї нагоди щиросердно вітаю з професійним святом найстаріший у Мукачеві колектив Мукачівської швейної фабрики та наших дорогих побратимів з сфери легкої промисловості міста над Латорицею, краю. Глибока подяка і низький уклін вам, дорогі колеги, за самовіддану працю, щедрість і тепло ваших сердець, за забезпечення високого статусу й гідних умов праці усіх робітників легкої промисловості нашого сонячного Закарпаття.
Успіхів вам кожен день і кожен час у професійних справах, міцного здоров’я, миру та злагоди. Нехай добро і щедра доля не оминають вас і ваші родини, а щастя, любов і достатки будуть постійними вашими супутниками. Щедрої вам долі та впевненості у завтрашньому дні.
Терезія ОБЕРТЮХ, директор
Мукачівської швейної фабрики
То дуже знаково, що на самому початку літа, у нашій країні відзначають професійне свято – День працівників легкої промисловості. Це найдавніша галузь народного господарства, яка робить значний внесок у розбудову економіки України. Відрадно, що з року в рік легка промисловість набуває необхідного досвіду для того, щоб закріпити і розвинути позитивні досягнення. Сімдесят два роки невтомно, самовіддано трудиться колектив Мукачівської швейної фабрики, випускаючи одяг для жінок, тісно співпрацюючи із зарубіжними фірмами, забезпечує висококласним жіночим одягом споживачів.
Наша історія розпочалася у серпні 1945 року, коли кілька кравців об’єдналися в артіль і започаткували спільно із шевцями Мукачівську швейно-взуттєву фабрику. 72 роки – це шлях сходження, утвердження колективу у кілька поколінь, самовідданого торування нелегкої і не прямої дороги до визнання. За цей трудовий час сповненого високого професіоналізму, дивовижної завзятості і творчого натхнення швейники майже чотирьох поколінь, день у день, рік за роком виготовляли продукцію, яка користувалася високим попитом і постачалася в усі торгові бази України та інших союзних республік.
Працювали, виконували держані замовлення, вчили і вчилися, давали путівку в трудове життя, забезпечували роботою молоду зміну, розкрилювали творчі можливості юнаків і дівчат, невпинно підвищували їх професійний, освітній рівень, через трудове суперництво давали змогу кожному досягти омріяних в юності висот. Весь цей час на сотнях, тисячах зразках тканин, із яких ми шили вироби, оживали наші мрії: бути кращими, шити якісніше, надійно… І це нам вдавалося. Випускники професійно-технічних училищ області, середніх шкіл Мукачева й району, навчаючись швейним професіям, виконуючи й перевиконуючи норми, спрямовували енергію своїх сердець на добрі справи колективу, виводили підприємство в число передових по місту, області, Україні… При цьому вчилися у колективу працювати творчо, наполегливо, переймали усе краще, відповідали за доручену справу, і цим формували свою активну життєву позицію. І при цьому не втрачали юнацький запал, не забували про участь у художній самодіяльності, виступали з піснями й запальними танцями на днях підприємства, міських і обласних оглядах художньої самодіяльності, виборювали на них перші місця. Частина молоді, залюбувавшись у спорт, здобувала на спартакіадах славу мукачівським швейникам.
Я рада, що поряд з виробничими завданнями, мукачівські швейники увійшли у багатогранне життя міста, області… Зокрема, уже у березні 1946 року наш колектив пошив футбольну форму (три комплекти трусів і майок) для міської футбольної команди «Іскра». А до 1 травня, того ж року, наші майстри створили, за зразками кращих модельєрів із Праги, 60 елегантних чоловічих костюмів, для співаків мукачівського чоловічого хору «Метеор», який з 5 травня 1946 року розпочав творчий звіт у столиці України – Києві. Наприкінці року наші майстрині пошили і прикрасили сценічний одяг вишуканими орнаментами для співаків молодого закарпатського хору. У наступні десятиліття таких почесних замовлень не бракувало. І ніколи ми не відмовлялись від замовлень.
Наша робота протягом 72 років – це ми самі. Це щось більше, аніж життя людини. Для нас немеркнучим маяком служитимуть трудові успіхи ветеранів фабрики, працівниць з чистою совістю, натхненною душею і гарячим серцем. На фабриці минула їх молодість, прийшла зрілість. Більшість із них стали прекрасними, умілими й турботливими наставницями молодої зміни, досягли професійного зростання і вписали гідну сторінку в історію фабрики. Наш трудовий шлях великий. І був він насичений різноманітними подіями, траплялося, труднощами. Але завдяки умінню виконувати найскладнішу роботу за кращими світовими стандартами колектив зберігся, вижив і сьогодні дивує дуже вибагливих споживачів своєю якісною роботою, умінням виконувати договори вчасно, справлятися з найвідповідальнішими завданнями.
Не можу не сказати й про важкі для нашого колективу роки. Біди почалися з розпадом колишньої союзної держави. Враз втратили ринки збуту, упало до нуля постачання сировини, замовники були, але не мали коштів для оплати зробленого нашим колективом. Брати кредити під двісті з лишком відсотків нам було не під силу. Коли в 1999 році я очолила Мукачівську швейну фабрику, було від чого схопитися за голову. Робітниці жартували: «У нас, Терезіє Ласлівно, криза на виробництві не припиняється уже вісім років». Почали шукати замовників за рубежами нашої держави. Тобто в Європі. Серед тих, хто розміщував на нашій фабриці замовлення були угорські фірми «Централпарк», «Студіодонна» (Будапешт), «Ругодяр» (Каповар). На їх замовлення ми пошили одяг для стюардес, жіночі брюки, пальта, блузи… Виконували замовлення італійської фірми «Бенетон», словацької «Павлін» (Гуменне), французьких фірм «МодалЕст», «Альянс», німецьких – «Хуке», «Рабемоден – ГМБХ»… Виручило нас вміння працювати високоякісно, високопродуктивно. Досвіду
набували при виконанні замовлень зарубіжних замовників. Спочатку було важко. Від замовників ми одержували нові, сучасні технології обробки виробів, сировину, нитки, фурнітуру. Поступово налагодили співробітництво з угорськими, німецькими, австрійськими, італійськими, французькими, бельгійськими фірмами. За зароблену валюту купували нове обладнання. У ході виконання замовлень познайомилися з новітнім конструюванням моделей, більш раціональним і універсальним.
Колись одягали дітей – од ясельного до підліткового віку. Потрібно було півроку, рік, щоб одержати міністерський дозвіл на пошиття нової моделі. Поки там «схвалювали й затверджували», новинка старіла. Тепер – усе інакше. Асортимент міняємо мало не щотижня. Особливо надійними для нас стали німецькі фірми з якими співробітничаємо понад два десятки років. Завдяки цій міжнародній, взаємовигідній співпраці, ми дістали змогу переоснастити цехи високоточним з електронною начинкою обладнанням, зберегти трудовий колектив і успішно працювати в інтересах Мукачева, Закарпаття, України. Ми постійно купуємо ту техніку, яка дозволяє нам іти в ногу з часом. Розраховуємо на власні сили і на порозуміння із зарубіжними партнерами. Ми навіть у цей час щорічно збільшуємо об’єми виробництва на 15 – 20 відсотків за рахунок підвищення продуктивності праці, за рахунок того, що найпередовіше обладнання, є і у нас.
Зрештою, я високо оцінюю не лише професійний, а й інтелектуальний потенціал нашого колективу. Бо маємо прекрасних організаторів виробництва. Є в нас високого класу технологи, такі як головний технолог Наталія Машіка, майстерні технологи Катерина Зварич, Василина Ковач, Наталія Швардак, Наталія Шепа, Віола Деркач, Віталій Кіс… Радує своєю роботою начальник виробництва Еріка Мишак, головний механік Олег Пенчев. Задоволена роботою майстрів цехів: Анжели Продан, Сільвії Юсько, Марії Пермінової, Людмили Доми, Любові Граділь, Марії Завойські, Марії Алмашій, Марії Старости… Коли б послати їх на швейні підприємства до наших партнерів, упевнена, будуть на своєму місці.
Гордість викликають трудові досягнення швачок Ганни Кабаштури, Світлани Фістер, Віти Макарової, Наталії Гопко, Ірини Балаж, Оксани Маркетан, Вероніки Бабич, Сніжани Ковальчук, Наталії Козар, Алли Туряниці, Оксани Феяш, Ольги Коцаки, Людмили Шепи, Антоніни Черничко… Сумлінно, вдумливо працюють розкрійники тканин Надія Гордубей, Ігор Смірнов, Любов Мешко, Мар’яна Попович, Маргарета Чутьєва… Старанно виконують обов’язки прасувальниці Олена Попова, Світлана Котлубай, Ганна Гелетей, Еріка Медвідь, Оксана Білак. Особливо, з великою старанністю запаковують готові вироби Марія Шолтес, Любов Чекета, Марія Шкелебей, Василина Кабаштура. Високий досвід у роботі демонструють контролери якості Галина Машлак, Олексій Об’єдков, Олена Гравс, Анжела Кохан. Постійно дбають про справність обладнання слюсарі-ремонтник Омелян Улинець, Ярослав Тайпс, Василь Волох…
У непростих умовах реформування економіки України ми не тільки зуміли зберегти свій виробничий потенціал, а й докласти чимало зусиль для розбудови цієї важливої в Мукачеві й області галузі легкої промисловості. І особливі заслуги і подяка за досягнення високих економічних показників роботи підприємства, постійний контроль за організацією роботи виробничих дільниць, а також партнерів, у дотриманні строків, продуктивності праці, вимог ведення документації, висловлюю заступнику директора Олесі Володимирівні Обертюх, головному бухгалтеру Артуру Рудольфовичу Нейметі. Напередодні професійного свята бажаю усім вам, славні трудівниці Мукачівської швейної фабрики, а також тим, які перебувають на заслуженому відпочинку міцного здоров’я, родинного щастя і тепла, а також – здійснення усіх прагнень та мрій.
Терезія ОБЕРТЮХ,
директор Мукачівської швейної фабрики