Південноамериканська томатна міль (Tuta absoluta Meyr)-карантинний шкідник томатів. Вона поширена в Південній Америці. З 2006 року цей вид виявлено в Середземномор’ї, а нещодавно у Західній Європі. В Україні вперше з’явилася в 2010 році, а на Закарпатті в 2020 році (а саме в двох населених пунктах Виноградівського району : у м. Виноградів -20 штук на присадибних ділянках дачного кооперативу на площі 1 га, а також в с.Карачин-25 штук на присадибних ділянках площею 1 га.)
Метелики томатної молі сіруватого кольору з чорними симетричними плямами на передніх крилах та з довгими ниткоподібними вусиками на голові. Розмах крил 8-12 мм. Довжина тіла складає приблизно 6-7 мм.
Томатна міль пошкоджує рослини пасльонових у будь-якій фазі – від сходів до повного дозрівання врожаю. Окрім томатів вона харчується перцем, картоплею, баклажанами. Розповсюждується з росадою і плодами томатів у всіх фазах розвитку,також пакувальним матеріалом,інвентарем, грунтом та рослинними рештками.
Личинка південноамериканської томатної молі проникає всюди: листя,с тебла і плоди. Тому шкідник здатен завдавати великих збитків, втрати врожаю можуть становити 50-100 %.
Біологічні особливості томатної молі
-життєвий цикл складає 24-38 діб;
-в середньому самка відкладає від 200-300 яєць;
-личинка проходить 4 стадії розвитку;
-заляльковування проходить грунті, рідше на листі;
Основними фітосанітарними заходами боротьби з шкідником є:
-знищення бадилля пасльонових після збирання урожаю
-проведення хімічних обробок інсектицидами, які дозволені до використання
в Україні (згідно з переліком пестицидів та агрохімікатів)
-знищення дикоростучих рослин, що знаходяться близько до культурних рослин
-обов’язковим є знищення поживних решток та дотримання строків збирання урожаю
-пакування проводити тільки в нову тару або дизенфіковану і ретельно її оглядати
Провідні спеціалісти-державні інспектори відділу фітосанітарних заходів заходів на кордоні ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області- Харчій Е., Райчинець В., Гулей Н.