Квітково-декоративна продукція це частина рослинництва, яка не використовується в ролі продуктів харчування.
В Закарпатській області ринок квітково-декоративної продукції являється невеликим за об’ємом, молодим, перспективним, але водночас одним із найскладніших та трудомістким. Сьогодні на ринку області працює досить велика кількість підприємств, що мають власні тепличні господарства «під склом» різні за площею, та безліч дрібних квіткових господарств.
Підрахувати кількість дрібних суб’єктів ринку практично не можливо, в зв’язку з тим, що вони офіційно не декларують виробництво, працюючи здебільшого у формі особистих селянських господарств. Продукція, що вирощена у населення не може бути вчасно та відкрито реалізована через відсутність оптових каналів збуту, що призводить до значної тінізації ринку.
Ринок квітково-декоративної продукції на Закарпатті в цілому імпортозалежний. Імпортується практично весь посадковий матеріал – цибулини та насіння квітів, а також переважна більшість рослин у горщиках. Розсада квітів частково ввозиться з-за кордону, а частково вирощується в приватних підприємствах області з імпортованого посадкового матеріалу.
На сьогоднішній день в області до державного реєстру виробників насіння та садивного матеріалу не включено жодне підприємство яке займається квітково-декоративною продукцією під реалізацію.
Україна з 2006 року приєдналася до Міжнародної конвенції з охорони нових сортів рослин, і національне законодавство відповідає вимогам цієї конвенції з питань реєстрації та захисту прав на сорти. На жаль при імпорті декоративної продукції зазвичай нехтують Законами України «Про насіння та садивний матеріал» і «Про охорону прав на сорти рослин».
Імпорт квітково-декоративної продукції в Україну передбачає належне виконання умов процедури митного оформлення, що передбачено Митним кодексом України. Загальний перелік для митного оформлення включає митну декларацію; зовнішньоекономічний договір (контракт); комерційний документ (рахунок – фактура, рахунок – проформа, invoice); документи, що підтверджують країну походження товару (сертифікат походження, заява відправника і т.д.); документи, що використовуються для визначення митної вартості товару (банківські платіжні документи, відповідна бухгалтерська документація, тощо); документи на транспортні засоби.
У разі імпорту насіння, цибулин квітів, садивного матеріалу та інших категорій рослинної продукції, необхідно надати сертифікати на насіння (ISTA, OECD), а також фітосанітарні сертифікати.
Основними проблемами в області щодо доброякісного та чесного ведення декоративного розсадництва є:
- відсутність дієвого моніторингу виробництва тих, чи інших видів садивного матеріалу;
- відсутність вітчизняних галузевих стандартів;
- атестаційні вимоги до суб’єктів декоративного розсадництва;
- розвиток продукції розсадництва в країні та пошук шляхів виходу на ринки інших країн.
Особливої гостроти набувають проблеми обумовлені реалізацією Законів України «Про насіння та садивний матеріал» і «Про охорону прав на сорти рослин». Це перш за все необхідність в розробці та затвердженні підзаконних актів, нормативно – регламентуючих матеріалів, які були би державницькими і максимально враховували б інтереси виробників різних форм власності, а також і користувачів декоративної продукції.
Т. Василів - заступник начальника управління – начальник відділу контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області.
Ю. Федак – головний спеціаліст відділу контролю в насінництві та розсадництві управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області.