Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування проводиться щорічно з 1 по 7 серпня в більш як 170 країнах світу під егідою Всесвітнього альянсу на підтримку грудного вигодовування (WABA) у співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). Метою є захист, підтримка і просування грудного вигодовування.
Грудне вигодовування - це універсальне рішення, яке створює для всіх рівні можливості, забезпечуючи кожному необхідні умови з самого початку життєвого шляху. Воно покращує здоров'я, благополуччя, а також виживання жінок і дітей в усьому світі.
Гасло Всесвітнього тижня грудного вигодовування (WBW) 2018: Грудне вигодовування - основа життя.
Стабільний і більш рівноправний світ починається з зусиль по викорінюванню бідності, захисту планети і забезпечення загального добробуту. Мільйони людей страждають від недоїдання, нестачі продовольства і злиднів, які стоять на шляху до сталого розвитку. Грудне вигодовування є універсальне рішення, що дає кожному рівні умови для початку життя і закладають основу як міцного здоров'я, так і виживання дітей і жінок.
Грудне молоко ідеально підходить для харчування і імунологічних потреб дитини. Грудне вигодовування не тільки представляє собою природний і оптимальний спосіб годування дітей, але і сприяє встановленню зв'язку між матір'ю і дитиною незалежно від навколишнього оточення. Незважаючи на те, що глобальні показники грудного вигодовування на початковому етапі є відносно високими, тільки 40% всіх дітей у віці до 6 місяців перебувають виключно на грудному вигодовуванні, тоді як 45% дітей продовжують отримувати грудне вигодовування до дворічного віку. Крім того, показники грудного вигодовування значно варіюють в залежності від регіону і країни. Збільшення частки грудного вигодовування здатне щорічно запобігати більш 823 тис. дитячих смертей, а також більше 20 тис. смертей матерів. Відмова від грудного вигодовування пов'язаний з більш низьким рівнем інтелекту і щороку призводить до економічних втрат в розмірі близько 302 мільярдів доларів США.
Природне вигодовування - єдиний спосіб годування дитини, що чинить унікальну біологічну дію на її здоров’я, а материнське молоко є ідеальним харчуванням для дітей першого року життя.
Найсучасніші наукові дослідження переконливо підтвердили принципову незамінність природного вигодовування для оптимального розвитку дитячого організму. Природне вигодовування виконує широке коло життєво важливих функцій не лише харчового і захисного характеру, але й найтоншої регуляції – управління розвитком і диференціюванням.
Безперечним є довготривалий вплив харчування немовлят на фізичний розвиток, стан здоров’я, коефіцієнт інтелектуального розвитку в наступні роки життя. З іншого боку, стало очевидним, що харчування на першому році життя «програмує» метаболізм таким чином, що ті або інші його порушення можуть збільшити ризик розвитку цілого ряду захворювань: таких як алергічні хвороби, ожиріння, метаболічний синдром, остеопороз тощо.
ЦІЛІ Всесвітнього тижня грудного вигодовування 2018р:
-ІНФОРМУВАТИ людей про взаємозв'язок між належним харчуванням, продовольчою безпекою, зниженням рівня бідності і грудним вигодовуванням.
-ЗАКРІПИТИ ЗА поняттям грудного вигодовування значення "основа життя".
-ЗАЛУЧАТИ приватних осіб і організації з метою підвищення ефективності.
-СПОНУКАТИ до дій, спрямованих на просування грудного вигодовування як невід'ємної складової належного харчування, продовольчої безпеки і зниження рівня бідності.
В рамках Тижня грудного вигодовування 2018 року основна увага приділяється наступним питанням:
1.Запобігання будь-яких форм недоїдання;
Під недоїданням розуміється як недостатнє споживання їжі, так і надмірна вага, а також пов'язані з цим неінфекційні захворювання. Такий подвійний тягар недоїдання призводить до серйозних наслідків для здоров'я як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.
2.Забезпечення продовольчої безпеки навіть у кризові періоди;
Продовольча безпека означає доступ до продовольства для всіх людей в будь-який час. Даний показник залежить від наявності та доступності продовольства, а також від різних критичних моментів, включаючи, наприклад, голод, стихійні лиха, військові конфлікти та погіршення стану навколишнього середовища.
3.Досягнення прогресу в подоланні бідності;
На рівень бідності впливають кілька факторів, в тому числі голод і недоїдання. Голод змушує сім'ї, що живуть у злиднях, скочуватися вниз по похилій, не даючи їм можливості вибратися з хибного кола.
Протягом останніх десятиліть кількість фактичних даних про користь грудного вигодовування для здоров’я продовжує рости. Зараз з повною впевненість можна стверджувати, що грудне вигодовування сприяє зниженню дитячої смертності і має переваги для здоров’я, які проявляються в зрілому віці.
«Грудне вигодовування забезпечує дітям найкращий початок життя. Грудне молоко діє як перша вакцина для дитини, захищаючи її від потенційно смертельних хвороб і надаючи їй всі поживні речовини, необхідні для виживання і процвітання» – підкреслив Тедрос Адханом Гебрейесус, генеральний директор ВООЗ.
Грудне вигодовування сприяє запобіганню недоїдання в будь-якій формі, забезпечує немовлятам та дітям раннього віку продовольчу безпеку, і, таким чином, допомагає людям і цілим країнам вирватися з хибного кола голоду і бідності. Отже, грудне вигодовування є основою життя. Захист, просування і підтримка грудного вигодовування - необхідні фактори для створення більш стабільного миру.
Правила успішного грудного вигодовування:
• Перше прикладання до грудей протягом 30 хвилин після народження.
• Сумісне перебування матері і дитини.
• Нічого крім грудного молока.
• Правильне прикладання до грудей.
• Годування за потребою, якщо дитина довго спить, її треба будити.
• Для підтримки тривалої лактації годувати необхідно кожні 2 години.
• Не потрібно зціджувати молоко після годування, за виключенням особливих показань (мати розлучена з дитиною, тимчасово приймає ліки, протипокази для дитини, після рентгенівського знімка, дуже мало вагова дитина. Дитина не може самостійно смоктати за станом чи через наявні вади розвитку і т. д.)
• Чергувати груди потрібно кожні 1,5 – 2 години. Якщо робити це частіше, то можна викликати гіперлактацію. Крім того, якщо прикладати дитину від однієї залози до іншої раніше 1,5 години, то дитина буде смоктати лише переднє молоко (вода і молочний цукор, а найбільш енергетична цінність в задньому молоці).
• Тривалість годування регулює дитина.
• Як мінімум три нічних годування.
• Повна відмова від пляшечок, пустушок, сосок.
• Не мити груди перед годуванням і після нього. Часте миття і обробка антисептиками призводить до утворення тріщин. Мити груди потрібно 1 раз на день під час гігієнічного душу.
• Відмова від контрольних зважувань, за винятком особливих ситуацій чи показань.
• Годувати дитину виключно грудним молоком перші 6 місяців, аж потім прикорм.
• Підтримка матерів які годують – група підтримки.
• Рекомендують годувати до 2 - 2,5 років, годування до року не є фізіологічним терміном для припинення лактації.
Між мамою і дитиною формується тісний емоційний зв'язок. Для мами грудне вигодовування - це період свободи. Грудне молоко не потрібно гріти, охолоджувати, збовтувати, ви можете вільно вийти з дому, не несучи з собою великої кількості речей, необхідних для приготування суміші. Таке необхідне для життя і розвитку маленької людини грудне молоко завжди готове до вживання за першої ж потреби.
Також грудне вигодовування значно економить кошти, необхідні для купівлі штучних сумішей, це є дуже актуальним за теперішньої економічної ситуації в Україні.
Крім того, годування грудьми, особливо в надзвичайних ситуаціях, дає можливість зберегти життя дітей та подолати бідність. Завдяки грудному вигодовуванню ми зможемо розвинути і підтримати здоров`я та розумовий потенціал нашої прекрасної, інтелектуально сильної нації. І ще не менш важливий момент - це психологічний контакт матері та дитини, який матері дає змогу відчути радість і щастя, а дитині відчути спокій, захищеність та безпеку.
Таким чином, годування грудьми - основа життя.
ОПТИМАЛЬНЕ ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ ПОЗИТИВНО ВПЛИВАЄ НА ЗДОРОВ'Я ПРОТЯГОМ УСЬОГО ЖИТТЯ.
Існують незаперечні докази того, що оптимальне грудне вигодовування впливає на:
Мати: допомагає регулювати народжуваність, знижує ризик раку молочної залози і раку яєчників, а також зменшує ймовірність виникнення гіпертонії.
Дитину: бореться з інфекційними захворюваннями, зменшує ймовірність виникнення і тяжкість перебігу діареї, знижує частоту респіраторних захворювань і гострого середнього отиту, запобігає карієсу і патологічному прикусу, а також підвищує рівень інтелекту.
Оптимальне грудне вигодовування життєво важливо для гарного здоров'я і благополуччя як жінок, так і дітей протягом усього життя.
Зав.Пологовим Будинком: Токарська Ю.Г.
Зав.Жін.Консультацією: Решетар В.О.